آیا پروژه ادغام دو خودروساز بزرگ کشور آغاز شده هست!!

۲۴ آبان ۱۳۹۶ ایکس تی

دوازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو تهران در حالی دیروز شرایطی افتتاح شد که چندین حواشی و موضوع گوناگون را در روز اول به خود اختصاص داده هست.

از این رو مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از طرح جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ادغام قطعه‌سازان داخلی خبر داده هست و به همراه توجه به گفته‌های برخی از اعضای انجمن قطعه‌سازان ایران، وزارت صنعت همزمان به‌دنبه همراهل ادغام همزمان خودروسازان بزرگ کشور (ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا) در کنار برنامه خود برای قطعه‌سازان هست.

پیرامون همین موضوع، قرار هست کمیسیونی مشترک از خودروسازان و قطعه‌سازان و وزارت صنعت، بررسی‌ها و برنامه ریزی های لازم برای ادغام شرکت‌های بزرگ خودروسازی و قطعه‌سازی را انجام دهد. حال به همراه توجه به این برنامه ریزی ضورت گرفته اگر مذاکرات و بررسی های کمسیسون مربوطه بر طبق روال مثبت پیش رود، طرح ادغام ایران‌خودرو و گروه خودروسازی سایپا و همچنین تجمیع قطعه‌سازان، در قالب مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب و وارد فاز اجرایی خواهد شد.

اما ادغام این دو شرکت بزرگ خودروساز کاری بسیار دشوار خواهد بود زیرا سیهست‌های تولید و برنامه ریزی‌های این دو گروه صعنتی در اغلب اوقات به همراه یکدیگر تفاوت داشته و طبق صحبت‌های برخی ارشناسان فعال در این حوزه، ادغام شرکت‌هایی همچون سایپا و ایران خودرو به همراه یکدیگر موجب به وجود آمدن انحصارگرایی بیشتر در کنار سو مدیریت در برخی موارد خواهد شد و در صورت عدم برنامه ریزی هدفمند و دقیق، شکست این طرح دور از ذهن نخواهد بود.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم