بررسی چانگان CS75؛ به همراهزیگوش چینی!

۱۶ آذر ۱۳۹۶ ایکس تی

در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ گروه خودروسازی سایپا در نمایشگاه خودروی اصفهان، کراس‌اووری از کمپانی چانگان را معرفی کرد. کراس‌اوور مذکور چانگان CS75 نام داشت که از نظر ابعاد و چهره شبه همراههت‌هایی به همراه لندروور دیسکاوری دارد.

در آن زمان مسئولان سایپا قول دادند که به‌زودی شاهد تولید این خودرو در ایران خواهیم بود؛ ولی تا این لحظه خبری از تولید چانگان CS75 نشده و هنوز مشخص نیست که آیا این خودرو تولید خواهد شد یا نه!

به همراه این همه امسال در نمایشگاه خودروی تهران به همراهز هم چانگان CS75 حضور داشت و علاقه‌مندان زیادی را به دور خود جمع کرده بود. این خودرو اواخر سال ۲۰۱۳ به عنوان دومین عضو از خانواده کراس‌اوورهای چانگان معرفی شد. فروش این خودرو در کشور مادری‌اش چندان خوب نبوده و در حقیقت به همراهید گفت که این خودرو در برابر رقبه همراهی هم وطنش آن‌طور که به همراهید ظاهر نشده و انتظارات اولیه مدیران چانگان را برآورده نکرده هست.

اما همان‌طور که می‌د‌انید به همراهزار تولید و فروش خودروهای مختلف در کشور ما وضعیت خوبی ندارد و همین عامل، شرایطی خوب و ایده‌آل را برای کمپانی چانگان فراهم کرده تا شاید به همراه عرضه گسترده چانگان CS75 در به همراهزار ایران؛ شکست این خودرو در به همراهزار پرهیاهوی چین جبران شود و چانگانی‌ها به فکر تولید خودروهای متنوع‌تری برای حضور در به همراهزار ایران به همراهشند.

حالا بهتر هست کمی به همراه این چینی به همراهزیگوش آشنا شده و اطلاعاتی دربه همراهره آن به دست بیاوریم. همانگونه که گفته شد، خودروی چانگان CS75 شبیه به لندروور دیسکاوری بوده و شاید در نگاه اول اصالتی در شیوه طراحی آن دیده نشود. ولی به همراهید توجه داشت که این خودرو در ایتالیا طراحی شده و به همراه وجود شبه همراههتی که به همراه برخی از خودروهای لندروور دارد؛ نمی‌توان منکر زیبه همراهیی‌اش شد.

در حقیقت شاید شبه همراههت اصلی این خودرو به همراه محصولات کمپانی لندروور را وجود لوگو و نوشته چانگان در پیشانی CS75 دانست. علاوه بر این برخی از خطوط روی گلگیرها، سپر و درب‌های CS75 ظاهرا یک کپی‌برداری شیک و تمیز از محصولات لندروور هستند؛ ولی نحوه طراحی این خودرو بسیار زیرکانه بوده و کمتر کسی می‌تواند ترکیب چهره محصولات لندروور را در چانگان CS75 تشخیص دهد.

در کل این خودرو به همراه ابعادی که دارد(۴۶۵۰ میلی‌متر طول، ۱۸۵۰میلی‌متر عرض، ۱۷۰۵میلی‌متر ارتفاع و ۲۷۰۰ میلی‌متر فاصله بین محورها) از طراحی زیبه همراهیی برخوردار بوده و از ظاهری اسپرت و مدرن برخوردار هست. البته سلایق اشخاص به همراه یکدیگر متفاوت بوده و شاید شما چهره CS75 را نپسندید.

اما این پایان کار چانگان CS75 نبوده و طراحی زیبه همراهی نمای بیرونی این خودرو کاملا به همراه فضای داخلی آن تطبیق داده شده هست. در داخل یک محیط شیک و مدرن را شاهد هستید که کاملا جادار و راحت هست. همه چیز به خوبی طراحی شده و فضای داخلی آن از دیسکاوری هم بزرگتر هست!

ولی همه چیز یک خودرو ظاهر آن نیست؛ و به همین علت نیم‌نگاهی هم به مشخصات فنی چانگان CS75 می‌اندازیم. پیشرانه چانگان CS75 در نسخه‌های comfort ،Deluxe و Top از نوع Blue Core petrol بوده و حجم آن ۲ لیتر هست. پیشرانه مذکور ۱۵۶ اسب‌بخار قدرت داشته و گشتاور ۲۰۰ نیوتن‌متر تولید می‌کند.

این پیشرانه برای انتقال قدرت خود به چرخ‌ها از یک گیبرکس ۶ سرعته دستی و ساخته شده توسط کمپانی ASIN ژاپن هستفاده می‌کند. میزان مصرف سوخت ترکیبی چانگان CS75 به همراه پیمایش ۱۰۰ کیلومتر و به همراه هستفاده از پیشرانه مذکور در نسخه‌های ذکر شده؛ به ترتیب ۸.۵، ۸.۵ و ۸.۱ لیتر هست.

اما ظاهرا چانگان CS75 در ایران از یک پیشرانه توبوشارژ هستفاده خواهد کرد. این پیشرانه فقط در نسخه‌های Fashion، Elite و Premium خودروی چانگان CS75 عرضه شده و حجم آن ۱.۸ لیتر هست. پیشرانه مذکور از نوع Blue Core petrol turbo-charged – ۱۶V DOHC هست و جدیدترین نسخه آن ۱۷۵ اسب‌بخار قدرت داشته و گشتاورش به ۲۳۰ نیوتن‌متر می‌رسد.

چانگان CS75 مذکور از یک پیشرانه شش سرعته اتوماتیک هستفاده می‌کند که به همراهز هم توسط کمپانی ASIN طراحی و توسعه داده شده هست. پیشرانه ۱.۸ لیتری توربوشارژ CS75 مصرف سوخت این کراس‌اوور را افزایش داده و در تمام نسخه‌هایی که از این پیشرانه هستفاده می‌کنند؛ شاهد مصرف سوخت ۸.۸ لیتر به همراه پیمایش مسافتی ۱۰۰ کیلومتری هستیم.

ظرفیت به همراهک چانگانCS75 در تمام نسخه‌ها ۵۸ لیتر بوده و از هستاندارد Euro IV بهره می‌برد. وزن این کراس‌اوور در صورت هستفاده از پیشرانه ۲ لیتری چانگان به ۱۶۴۰ کیلوگرم می‌رسد و در صورتی که چانگان CS75 شما از پیشرانه ۱.۸ لیتری توربو برخوردار به همراهشد؛ وزنش ۱۶۶۵ کیلوگرم خواهد بود.

نسخه فول چانگان CS75 از امکانات متنوعی برخوردار هست. این خودرو از امکاناتی مانند؛ رینگ‌های آلومینیومی ۱۷ اینچی، چراغ‌های اتوماتیک، شیشه‌های ضد اشعه UV، سیستم Eco Drive، کروز کنترل، سیستم تهویه مطبوع خودکار و دستی، سانروف، پاور ویندوز، صفحه نمایش لمسی، رهیاب ماهواره‌ای، صندلی‌های چرمی، شش بلندگوی هستریو، کنترل اطلاعات خودرو به همراه هستفاده از تلفن‌همراه و…  هستفاده می‌‎کند.

چانگان CS75 به همراه گرفتن نمره ۵۹ از ۶۲ توسط موسسه C-NCAP چین، موفق به دریافت ۵ ستاره ایمنی شده هست. این خودرو دارای شش کیسه هوا، سیستم TMPS، سیستم ABS+EBD ،TCS ،HAC ،ESC ،Auto Hold، سنسور پارک جلو، سنسور پارک عقب، دوربین عقب و… هست.

CS75 شاید چینی به همراهشد؛ ولی کیفیتی عالی داشته و نظر شما را جلب می‌کند. چانگان CS75 پیش از این قرار بود که به همراه قیمتی نزدیک به ۹۰ میلیون تومان عرضه شود؛ ولی گذشت زمان همه چیز را تغییر داده و دیگر بعید هست که این خودرو به همراه مشخصات ظاهری و فنی مناسبش به همراه این قیمت روانه به همراهزار آشفته ایران شود. CS75 در صورت تولید و عرضه، رقیبی جدی برای خودروهایی نظیره هایما S7، جک S5، تیگو ۷ و حتی پژو ۲۰۰۸ خواهد بود.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم