به همراه جالب‌ترین کانسپت‌های معرفی شده در نمایشگاه خودروی ژنو آشنا شوید

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ایکس تی

در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۸ از چندین خودروی کانسپت جذاب همانند بی‌ام‌و M8 گرن کوپه رونمایی شد که نگاه‌های بسیاری را متوجه خود ساخت. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به جالب‌ترین کانسپت‌هایی که در ۲۰ سال اخیر در نمایشگاه خودروی ژنو معرفی شده‌اند، به همراه ایکس تی همراه به همراهشید.

مازراتی Alfieri

مازارتی در صدمین سالگرد تاسیس این شرکت از خودروی مفهومی Alfieri در سال ۲۰۱۴ رونمایی کرد. مازراتی Alfieri یکی از جالب‌ترین کانسپت‌های معرفی شده در نمایشگاه خودروی ژنو محسوب می‌شود. این خودرو در حقیقت نسخه خشن محصول معروف این شرکت یعنی گرن‌توریسمو کوپه هست.

این کمپانی خبر از تولید انبوه این خودروی مفهومی داده بود. در ابتدا قرار بود این محصول در سال ۲۰۱۶ تولید شود ولی این تاریخ به ۲۰۱۸ و سپس به سال ۲۰۲۰ موکول شد. انتظار می‌رود در این خودرو از موتورهای ۶ سیلندر، ۸ سیلندر و موتور برقی هستفاده شود.

امید می‌رود این شرکت به قول خود عمل کند و این محصول تهاجمی را در سال ۲۰۲۰ روانه به همراهزار کند تا دوبه همراهره این برند در ذهن‌ها ماندگار شود.

مینی Rocketman

این محصول در حقیقت طراحی شبیه به نسخه‌های اصلی مینی دارد. در سال ۲۰۱۱ این شرکت بریتانیایی به همراه معرفی مینی Rocketman نشان داد که می‌تواند از تمامی فضاهای موجود در محصولات مینی به خوبی هستفاده کند.

زمانی‌که علاقه‌مندان به این خودرو درخوهست تولید آن را کردند این شرکت اعلام کرد که امکان تولید Rocketman وجود ندارد. علت این امر قیمت به همراهلای توسعه این محصول برای تولید و عدم وجود شریکی مناسب برای تامین بخشی از هزینه‌ها عنوان شد. در ساخت این محصول از فیبرکربن هستفاده شده بود.

ساب ۹-X Biohybrid

شرکت ساب در سال ۲۰۰۸ وضعیت مالی مناسبی را تجربه نمی‌کرد به همراه این وجود این کمپانی سوئدی که در مالکیت جنرال موتورز قرار داشت از ساب ۹-X Biohybrid رونمایی کرد تا نشان دهد مهندسان آن هنوز خلاقیت لازم را دارند.

برای این محصول موتور ۱.۴ لیتری به همراه قدرت ۱۴۷ کیلووات و گشتاور ۲۸۰ نیوتون متری درنظر گرفته شده بود. متاسفانه به همراه وجود تمامی ویژگی‌های مناسبی که این محصول داشت، هرگز وارد چرخه تولید نشد. ساب در سال ۲۰۱۲ تولید محصولات خود را متوقف کرد ولی در سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که قصد دارد دوبه همراهره وارد به همراهزار خودرو شود.

سوبه همراهرو B11S

هیچ فردی در سال ۲۰۰۳ حدس نمی‌زد از سوبه همراهرو B11S رونمایی شود. این خودرو که در لیست جالب‌ترین کانسپت‌های معرفی شده در نمایشگاه خودروی ژنو قرار می‌گیرد، طراحی شبیه به Tribeca و Impreza دارد.

این محصول تا حدودی طراحی عجیبی داشت. سوبه همراهرو برای این خودرو موتور تخت ۳.۰ لیتری مجهز به توربوشارژر دوقلو درنظر گرفته بود. این موتور قدرتی برابر به همراه ۲۹۴ کیلووات و ۵۵۰ نیوتون متر گشتاور تولید می‌کرد. قدرت تولیدی این موتور به چرخ‌های عقب سوبه همراهرو B11S منتقل می‌شد.

این خودرو به مرحله تولید نرسید و تنها از این پروژه موتور آن توسط سوبه همراهرو توسعه یافت.

دوج دمون رودستر

در سال ۲۰۰۷ از دوج دمون رودستر (Dodge Demon Roadster) به عنوان رقیبی برای مزدا MX-5 رونمایی شد. این خودروی دو سرنشین به موتوری ۴ سیلندر مجهز بود که می‌توانست قدرتی برابر به همراه ۱۲۸ کیلووات تولید کند.

سیستم انتقال قدرت درنظر گرفته شده برای این محصول ۶ سرعته دستی بود و قدرت به چرخ‌های عقب منتقل می‌شد. دوج برای این محصول خود رینگ‌های ۱۹ اینچی درنظر گرفته بود. دوج هیچ‌وقت موفق نشد قطعات مناسب این طرح مفهومی را تولید کند و همچنین شاسی مناسبی برای این خودرو وجود نداشت.

پژو ۳۰۷ Cameleo

پژو ۳۰۷ در خط تولید قرار گرفت ولی متفاوت‌تر از آنچه تصور می‌شد. خودروهای هاچ‌بک توانایی‌های کمی دارند و نمی‌توان به همراه آن‌ها وسایل زیادی را جابجا کرد، امری که پژو ۳۰۷ Cameleo در آن تقریبه همراه توانا محسوب می‌شد.

پژو ۳۰۷ Cameleo خودروی مناسبی برای حمل به همراهرهای سنگین نبود ولی حداقل به علت سقف شیشه‌ای امکان مشاهده آن‌چه بر روی سقف قرار می‌گرفت وجود داشت. متاسفانه پژو تصمیم گرفت به‌جای این خودرو از نسخه هاچ‌بک آن رونمایی کند.

آلفا رومئو ۲uettottanta

یکی از محصولاتی که می‌توانست در احیای دوبه همراهره برند آلفا رومئو نقش حیاتی برعهده داشته به همراهشد، خودروی زیبه همراهی ۲uettottanta بود که البته چنین اتفاقی هرگز رخ نداد. این محصول توسط ینین‌فارینا طراحی شده بود.

موتور در نظر گرفته شده برای این محصول از نوع ۴ سیلندر بود که حجمی برابر به همراه ۱.۷۵ لیتر داشت. این موتور به همراه توربوشارژر قادر به تولید قدرتی برابر به همراه ۱۷۷ کیلووات بود. متاسفانه این پروژه به سرانجام نرسید و این محصول تولید نشد.

ولوو YCC

این خودروی مفهومی به طور اختصاصی برای به همراهنوان طراحی شده بود که البته در ولوو YCC یا Your Concept Car خبری از طراحی محصولات دهه ۵۰ میلادی نبود.

این خودرو به علت ویژگی‌هایی که داشت مناسب خانم‌ها بود. برای مثال کاپوت این خودرو به همراهز نمی‌شد و راننده تنها قادر به بنزین زدن و پر کردن آب شیشه‌شور بود!

بنابر گفته ولوو طراحی موتور این دستگاه به گونه‌ای صورت گرفته بود که پس از طی هر ۵۰ هزار کیلومتر مسافت نیاز به تعویض روغن داشت. یکی دیگر از ویژگی‌های این محصول امکان تغییر راحت روکش صندلی‌ها بود. این خودرو که در لیست جالب‌ترین کانسپت‌ها قرار دارد، به صورت تجاری وارد به همراهزار نشد.

رنو Altica

به همراه نگاه به این محصول می‌توان فهمید که برند فرانسوی در سال ۲۰۰۶ خواهان تولید خودرویی برای خریداران خاص بوده هست. المان‌های مورد هستفاده در این خودرو طراحی جالبی داشتند.

درهای این خودرو همانند برخی سوپر اسپرت‌ها به سمت به همراهلا به همراهز می‌شد که جذابیت خاصی را به آن می‌بخشید. رنو در آن زمان اعلام کرد که فروش دستگاه‌هایی به همراه این سبک طراحی غیرممکن هست.

رنو آلتیکا به همراه وجود طراحی جالب خود نتوانست وارد به همراهزار شود و خریداران از تصاحب آن محروم ماندند.

ایتال‌دیزاین Giugiaro Parcour

این محصول نسبت به سوپر اسپرت‌های موجود در به همراهزار ویژگی‌های متفاوتی داشت که این امر به همراهعث می‌شود در لیست جالب‌ترین کانسپت‌ها قرار بگیرد. این خودرو در کنار مشخصات یک سوپر اسپرت، توانایی‌های یک شاسی بلند را نیز دارا بود.

سیستم تعلیق مورد هستفاده در ایتال‌دیزاین Giugiaro Parcour قادر به تنظیم ارتفاع بود. این خودرو به موتور ۱۰ سیلندر لامبورگینی گالاردو مجهز شده هست و از سیستم چهار چرخ متحرک بهره می‌برد. سرعت این محصول در طی ۳.۶ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

در حالی‌که این خودرو روانه به همراهزار نشد ولی می‌توان برخی از ویژگی‌های آن را در خودرو لامبورگینی اوروس مشاهد کرد. این محصول لامبورگینی نیز به صورت شاسی بلند طراحی شده هست ولی از امکانات سوپر اسپرت‌ها بهره می‌برد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم