تسریع خروج فرسوده‌ها به همراه تولید ۲۰ خودروی پرمصرف

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ایکس تی

**به گزارش ایکس تی،از مشخصات فنی و رتبه انرژی خودروهای داخلی نشان می‌دهد که مصرف سوخت ۲۰‌خودروی تولیدکنندگان داخلی، به همراهلاتر از ۸ لیتر در صد کیلومتر هست؛ بنابراین خودروسازان به همراهید به ازای تولید هر یک از این خودروها یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند.

**بر این اساس خودروهای سمند LX، سمند سورن، ساندرو اتومات، جک J5 اتومات، جک S5 دستی و اتومات، لیفان ۶۲۰، لیفان X50، لیفان X60، آسا، لندمارک، آریزو ۵ اتومات، تیگو دستی و اتومات، پژو ۴۰۵ GLX، پژو ۴۰۵، پژو ۴۰۵ GLX دوگانه سوز، پژو ۴۰۵ ELX، پژو پارس ELX، پژو پارس، پژو پارس دوگانه سوز، MVM 550، MVM530 دستی و اتومات شامل این مصوبه جدید هیات دولت می‌شوند؛ چراکه مصرف سوخت این خودروها به همراهلای ۸ لیتر در صد کیلومتر هست؛ بنابراین خودروسازان در سال آینده به همراهید به‌ازای تولید هر یک از این محصولات یک خودروی فرسوده اسقاط کنند.

**حال به همراه توجه به اینکه تولید‌کنندگان نیز همچون وارد‌کنندگان به همراه در نظر گرفتن میزان مصرف سوخت محصولاتشان ملزم به خروج خودروی فرسوده شدند پیش‌بینی می‌شود که هزینه این کار بر دوش مشتری قرار گیرد و خودروهای تولیدی سال آینده از این ناحیه به همراه افزایش قیمت مواجه شوند.اما یکی از نکات قابل‌توجه در مصوبه دولت آن هست که خودروهای دارای مصرف سوخت بیش از ۸ لیتر را عمدتا خودروهای قدیمی، ملی و چینی تشکیل می‌دهند. آنگونه که به‌نظر می‌رسد هدف دولت از ورود خودروسازان داخلی به چرخه خروج فرسوده‌ها در رهستای افزایش نقش خودروسازان در رویه‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا هست. موضوعی که محصولات داخلی یکی از متهمان ردیف اول آن به حساب می‌آیند. در این زمینه چندی پیش نیز علیرضا احمدی معاون حمل‌و‌نقل ستاد مديريت مصرف سوخت در برنامه‌ای تلویزیونی اظهار امیدواری کرده بود سال آینده براساس مصوبه جديد حدود ۱۴۰هزار خودروی فرسوده از سوی خودروسازان داخلی اسقاط شود. رقمی که می‌تواند موجب خروج هرچه سریع‌تر فرسوده‌ها شود.

منبع:دنیای اقتصاد

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم