شاهکار یک ایرانی در BMW

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ایکس تی

**نادر فقیه‌زاده، طراح ایرانی ۴۰ ساله‌ای هست که در کارنامه‌ی خود توانسته طراحی دو اتاق سری ۶ و ۷ را ثبت کند. امروز قصد داریم نگاهی کوتاه به یکی از مدل‌های ویژه‌ی از جدیدترین اتاق سری ۷ داشته به همراهشیم که نادر فقیه‌زاده طراح این اتاق بود.

 **M760Li XDrive یک خودروی لوکس فول‌سایز سدان به همراه قدرت کم‌نظیری هست. اتومبیلی به همراه ظاهر لوکس و درعین حال خشن و جسور که نظر هرکسی را به خود جلب می‌کند. در نمای جلو، چراغ‌های کشیده‌ای دیده می‌شود که به سمت جلوپنجره‌های کلیوی نشانه رفته‌اند.

**شکل دریچه‌های هوا، فرم سپر و فلپ حس تهاجمی به این آلمانی مغرور داده‌اند، اما بیشترین چیزی که این ماشین نظر آدم را به خود جلب می‌کند، رنگ خاص آن هست. رنگ خاص آبی تیره‌ی بدنه که به عنوان Estroil Blue شناخته می‌شود، به همراه رنگ قرمز داخل کابین، حس فوق‌العاده‌ای از یک خودروی لوکس و درعین حال اسپرت را به نمایش می‌گذارد.

**پیشرانه‌ی ۱۲ سیلندر خورجینی مجهز به سیستم پرخوران توربوشارژر این خودرو که ۶٫۶ لیتر حجم دارد، می‌تواند توانی معادل ۶۰۱ اسب‌بخار و گشتاور ۸۰۰ نیوتون‌متر را تولید کند. نیروی محرکه‌ی تولید شده به تمام چرخ‌ها توزیع می‌شود. حداکثر سرعت ب‌ام‌و M760Li حدود ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت هست. برای رسیدن از حال سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت به همراه این خودرو، فقط به ۳٫۶ ثانیه زمان نیاز هست؛ شتابی که در حد اتومبیل‌های اسپرت قدرتمند هست نه یک سدان بزرگ و سنگین به همراه وزن ۲٫۳ تُن!

**قیمت این خودرو ۱۵۶٫۷۰۰ دلار در آمریکا و ۱۷۱٫۸۰۰ یورو در آلمان هست؛ این مبلغ به پول ما چیزی در حدود ۶۰۰ میلیون تومان می‌شود. البته این نکته را درنظر بگیرید که این قیمت خالص و تبدیل‌شده به پول مهست، درغیراینصورت اگر این اتومبیل شانسی برای ورود به به همراهزار ایران را داشت به همراه قیمتی غیرقابل تصور فروش می‌رفت!

**به گزارش ایکس تی،مثلا ب‌ام‌و i8 که در به همراهزار خارج حدود ۱۵۰ هزار دلار (زیر ۶۰۰ میلیون تومان) قیمت دارد، هنگام ورود در تعداد محدود به به همراهزار ایران حدود ۳ میلیارد به فروش رفت. مدل ۲۰۱۵ این خودرو هم‌اکنون ۱ میلیارد تومان آگهی می‌شود! یا به‌طور مثال، مازراتی کواتروپورته مدل ۲۰۱۷ بین ۱۰۳ تا ۱۴۵ هزار دلار قیمت جهانی دارد (حداکثر ۶۰۰ میلیون تومان) اما مدل ۲۰۱۲ کارکرده‌ی آن حدود ۹۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده هست. به همین دلیل نمی‌توانیم حتی حدس بزنیم که درصورت ورود این اتومبیل ویژه به ایران، چه قیمتی خواهد داشت. 

دیجی کالا

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم