علت صدای گیربکس خودرو در دنده عقب چیست؟

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ایکس تی

به گزارش خبرنگار ایکس تی، در سيستم‌ انتقال قدرت دستی، بيشتر از دنده‌های مارپيچ هستفاده می‌شود، اما دنده عقب به دليل موقعيت خاص خود نياز به نوع ديگری از چرخ دنده‌ها دارد كه به چرخ دنده ساده معروف هست.

دنده‌هايی كه نسبت دنده‌های جلو (مثبت) را ايجاد می‌كنند همه مارپيچ هستند (مانند: دنده يك،دو و سه). دندانه‌های مارپيچ به‌صورت مورب برش خورده‌اند. زمانی كه دو دنده در سيستم چرخ دنده مارپيچ به همراه هم درگير مي‌شوند، تماس دندانه‌ها در پايان يك دندانه شروع می‌شود و اين تماس به‌صورت تدريجی به همراهعث ایکس تیدن دو چرخ دنده می‌شود. 

تا زمانی كه دو دندانه به‌ صورت كامل در حال درگيری هستند اين درگيری تدريجی به همراهعث می‌شود كه چرخ دنده‌های مارپيچ ملايم‌تر و آرام‌تر از چرخ دنده‌های ساده عمل كنند.

به‌دليل وجود زاويه در دندانه‌های دنده‌های مارپيچ، بيش از يك دندانه در يك زمان در اين نوع چرخ دنده‌‎ها به همراه هم درگير هستند كه اين نوع برخورد و يا سايش به همراهعث می‌شود كه اين چرخ دنده‌ها قدرت بيشتر، به همراه تنش كمتری داشته به همراهشند.

تنها مشكل در مورد چرخ دنده‌های مارپيچ اين هست كه آن‌ها به سختی در كنار هم و در خارج از درگيری بروی می‌لغزند. در يك سيستم تعويض دنده دستی، دنده‌های جلو در حالت درگيری قرار دارند (در تمام زمان‌ها) و حلقه‌ها توسط دسته تعویض دنده كنترل شده و سرعت‌های متفاوتی را به محور خروجی منتقل می‌كنند.

دنده عقب در سيستم تعويض دنده دستی به‌عنوان دنده هرزگرد می‌چرخد.

چرخ دنده ساده بزرگ به همراه دو چرخ دنده ساده ديگر، در زمانی كه نياز به تغيير جهت چرخش (دنده عقب) داشته به همراهشيم بروی هم می‌لغزند (به همراه هم برخورد می‌كنند). بيشتر چرخ دنده‌های بكار رفته در سيستم‌های انتقال قدرت دستی از نوع مارپيچ هستند. سه چرخ دنده كه مخصوص دنده عقب هست از انواع دندانه‌های ساده به‌شمار می‌روند.

دنده‌های ساده به همراه دندانه‌های مستقيم، در مقايسه به همراه چرخ دنده‌های مارپيچ، لغزش بيشتری نسبت به هم دارند. هنگامی كه دندانه‌های چرخ دنده به همراه يك چرخ دنده ساده درگير هست، به‌جای اين كه به آرامی لغزش داشته به همراهشند دندانه‌ها به همراه هم برخورد می‌كنند.

اين واكنش موجب بروز اندكی سر و صدا و نيز افزايش تنش بروی دندانه‌ها می‌شود. هنگامی كه صدای بلندتری نسبت به درگيری ساير دنده‌ها می‌شنويد، آن صدای تغيير وضعيت و چرخش دنده خودرو هست؛ صدايی كه می‌شنويد صدای برخورد و درگيری دنده‌های ساده عقب به همراه يكديگر هست. از اين‌ رو می‌توان گفت كه اين امری طبيعی و عادی هست.

شما از ما بپرسید! 

*** گفتنی هست شما مخاطبه همراهن عزیز نیز می‌توانید سوالات یا مشکلات فنی خودرویی خود را در این صفحه به همراه ما در میان بگذارید تا «ایکس تی» به آن‌ها پاسخ دهد. 

انتهای پیام/

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم