چگونه متوجه شویم که لنت ترمز به همراهید تعویض شود؟

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ایکس تی

زمانی‌که در بزرگراه در حال رانندگی هستید و از موسیقی و هوای مطبوع لذت می‌برید، به همراهید به این نکته توجه کنید شاید نیاز به همراهشد که سرعت ۱۰۰ کیلومتری شما به صفر برسد. برای این کار نیاز به ۹۱ متر مسافت دارید، البته اگر یکی از مهم‌ترین سیستم‌های خودرو شما، سیستم ترمز، عملکرد درستی از خود نشان دهد.

اگرچه شاید ترمز یکی از زیبه همراهترین قطعات اتومبیل شما نبه همراهشد ولی یکی از حیاتی‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. توجه به علایمی که زمان تعویض لنت ترمز را به شما گوشزد می‌کند، می‌تواند جان شما را نجات دهد. برخی نشانه‌ها برای تعویض لنت ترمز بسیار واضح و بدیهی هستند که می‌توان به روشن شدن چراغ ترمز در صفحه کیلومتر شمار و یا نیاز به مسافت بیشتر برای توقف کامل خودرو اشاره کرد.

راننده اگر به همراه هر یک از موارد قبل مواجه شد، به همراهید به مکانیک مراجعه کند. غیر از دو مورد ذکر شده، علایمی دیگری نیز وجود دارند که در صورت مشاهده، امکان تصادف برای سرنشینان خودرو وجود دارد. برای آشنایی بیشتر به همراه این موارد، به همراه ایکس تی همراه به همراهشید.

لنت‌های کهنه

لنت ترمز

بیایید ابتدا نگاهی به نحوه عملکرد سیستم ترمز داشته به همراهشیم. اکثر خودروهای موجود در به همراهزار از ترمزهای دیسکی بهره می‌برند. در این سیستم، در پشت لنت‌ها روغن جریان پیدا کرده و لنت به همراه روتور (بخش ایکس تی) تماس برقرار می‌کند که در اثر اصطکاک، خودرو متوقف می‌شود.

بعد از چندین به همراهر تکرار این عمل، لنت‌ها ساییده می‌شوند و ضخامت آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که این امر عملکرد ضعیف‌ترشان را در هنگام ترمزگیری در پی دارد. خوشبختانه بررسی ضخامت لنت‌های ترمز، کاری بسیار ساده و راحت هست. شما به همراهید به چرخ خودرویتان نگاه کنید تا روتور که فلزی هست را پیدا کنید. در یک سمت از این روتور، گیره‌ای فلزی وجود دارد، در این میان این گیره و روتور شاهد حضور لنت هستیم.

سعی کنید که ضخامت لنت‌های ترمز را حدس بزنید، در حالت کلی ضخامت آن‌ها به همراهید حداقل ۶٫۲۵ میلی‌متر به همراهشد. اگر ضخامت لنت‌های شما کمتر بود، به همراهید آن‌ها را تعویض کنید. اگر چرخ خودرو شما به‌گونه‌ای طراحی شده که قادر به مشاهد روتور نیستید، به همراهید ابتدا چرخ را جدا نموده و سپس به بررسی لنت در میان روتور و گیره بپردازید.

در موقع بررسی لنت‌ها، می‌توانید نیم نگاهی هم به روتور داشته به همراهشید، چراکه اگر بر روی آن شیار و یا فرورفتگی عمیقی را مشاهده نمایید، زمان تعویض آن فرا رسیده هست.

صداهای عجیب

اگر از ترمز خود صدای عجیبی می‌شنوید، به همراهید بدانید که این صدا یکی از علائم هشدار دهنده برای تعمیر سیستم ترمز هست. این صدا بدین معنا بوده که شما به همراهید لنت ترمز را تعویض کنید. اگر این صدا بسیار آزار دهنده به همراهشد، به همراهید بگوییم که نه تنها لنت ترمز تمام شده بلکه گیره به همراه روتور در تماس هست. تماس فلز به همراه فلر بسیار خطرناک بوده چراکه علاوه‌بر تاثیری که بر روی کیفیت توقف خودرو دارد، به همراهعث آسیب رسیدن به روتور می‌شود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر صدای عجیبی از سیستم ترمز اتومبیلتان شنیدید، به همراه پرداخت هزینه‌ای کم درصدد تعویض لنت به همراهشید چراکه در صورت آسیب دیدن روتور، به همراهید هزینه زیادی برای صافی سطح و یا تعویض آن بپردازید.

البته گاهی شنیدن صدای سوت از لنت‌ها به دلیل جنس نا‌مناسب لنت نیز می‌تواند به همراهشد.

 کشیده شدن خودرو در هنگام ترمز

اگر تابه‌حال احساس کردید که کنترل خودرو در هنگامی که به سمت چپ یا رهست می‌پیچید و یا ترمز می‌کنید، در اختیار شما نیست، به همراهید بگوییم که سیستم ترمز اتومبیل شما دچار مشکل هست. کشیده شدن خودرو به یک سمت به‌معنای گیر کردن کالیپر بوده که نتیجه آن اصطکاک بیشتر در یک چرخ نسبت به دیگری هست.

یکی دیگر از دلایل این امر می‌تواند مربوط به یکسان نبودن نیروهای وارده به چرخ‌ها به همراهشد. البته به همراهید به این نکته اشاره نمود که کشیدن شدن خودرو همواره به‌معنای وجود مشکل در سیستم ترمز نیست. آسیب در سیستم تعلیق خودرو و ساییدگی لهستیک نیز می‌تواند به همراهعث کشیده شدن خودرو شوند. اگر خودروی شما دارای چنین مشکلی هست، حتما به یک مکانیک مراجعه نمایید.

لرزش ایکس تی ترمز

اگر تابه‌حال به همراه خودرو مجهز به سیستم ترمز ABS مجبور به توقف شدید شده به همراهشید، مسلما لرزش ایکس تی ترمز را تجربه کرده‌اید. علت این امر تماس‌های سریع و ممتد لنت به همراه روتور بوده که ایجاد لرزش می‌کند. اگر به همراه چنین وضعیتی در هنگام ترمزهای عادی مواجه شدید، سیستم ترمز خودرو شما مشکل دارد.

به‌طور کلی وجود لرزش در ایکس تی ترمز به‌معنای سطح ناهموار روتور بوده که این به همراهزخورد را به راننده منتقل می‌کند. روتورها معمولا تحت فشار بسیار زیاد، دچار تغییر شکل می‌شوند. گرمای ناشی از اصطکاک در زمان ترمزهای شدید برای مثال در هنگام رانندگی در مسیرهای شیب‌دار می‌تواند شکل روتور را تغییر دهد.

اگر شما اخیرا فشار زیادی را به سیستم ترمز خودرو وارد نکرده‌اید ولی همچنان در ایکس تی ترمز خود احساس لرزش می‌کنید، شاید چرخ‌های شما به همراهلانس نبه همراهشد. برای رفع مشکل در هنگام لرزش ایکس تی ترمز، به مکانیک مراجعه کنید.

نامتناسب بودن عملکرد ترمز به همراه فشار وارده به ایکس تی

علاوه‌بر موارد گفته شده در قبل، نحوه عملکرد ایکس تی ترمز خودرو شما نیز می‌تواند نشان‌دهنده مشکل در سیستم ترمز به همراهشد. اگر برای توقف خودرو به همراهید پای خود را تا انتها بر روی ایکس تی ترمز فشار دهید، این امر به معنای لنت ترمز فرسوده و یا مشکل در سیستم هیدرولیک ترمز هست. مشکل در سیستم هیدرولیک به‌معنای وجود هوا در روغن ترمز بوده و یا سیستم دچار نشستی هست.

برای بررسی نشتی روغن ترمز می‌توانید یک برگه سفید را هنگام شب زیر خودرو قرار دهید و صبح آن را مشاهده کنید. روغن ترمز معمولا روشن بوده و شبیه به روغن خوراکی هست.

برخلاف موضوع قبل، اگر ایکس تی ترمز سریعا به فشار واکنش نشان داد و در هنگام لمس آن نیز خودرو متوقف شد، به همراهز هم سیستم ترمز دچار مشکل هست. این امر می‌تواند نشان‌دهنده فرسوده بودن روتور و یا وجود رطوبت در روغن ترمز به همراهشد. برای رفع این مشکل می‌توانید به همراه پرداخت هزینه‌ای کم، روغن ترمز را عوض کنید که البته اگر به همراه این امر آشنایی ندارید به مکانیک مراجعه نمایید.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم