کیفیت خودروهای داخلی تحت‌الشعاع قطعات تقلبیِ وارداتی

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ایکس تی

به گزارش ایکس تی، یکی از معضلات اصلی در حوزه خودروسازی داخلی، به موضوع کیفیت آن معطوف می‌شود.

گلایه از هستهلاک به همراهلای قطعات برخی خودروها در سالیان اخیر به کانون اصلی انتقادات مصرف کنندگان مُبَدَل شده و متأسفانه برای برون رفت از این وضعیت تا به امروز اقدامی جدی و قاطعانه عملیاتی نشده هست.

شرایط وقتی بُغَرَنج تر می‌شود که به همراه وجود توانمندی به همراهلای کشور در برخی تولیدات و محصولات، خودروسازی کشور به عاملی برای بدبینیِ بخشی از عموم مردم به محصولات داخلی تبدیل شده و به واقع وضعیت موجود برخلاف سیهست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی محسوب می‌شود.

جای تأسف هست در شرایطی که هوش، توانمندی و نبوغ ایرانیان در بسیاری از حوزه‌ها به اثبه همراهت رسیده و در برخی بخش‌ها همچون صنعت هسته‌ای، به همراهعث حیرت و تعجب جهانیان شده، در حوزه خودروسازی شاهد چنین مشکلات اظهر من الشمسی به همراهشیم.

بسیاری از کارشناسان معتقدند؛ یکی از دلایل اصلی بی‌کیفیت بودن خودروهای داخلی به قطعاتی به همراهز می‌گردد که هستانداردهای لازم در آن رعایت نشده هست.

 فارغ از طراحی نامناسب برخی خودروهای داخلی و عقب ماندگی که از حیث آپشن‌ها (در مقایسه به همراه خودورهای خارجی)در آنها مشاهده می‌شود کیفیت پایین قطعات و عمر کوتاه آنها، مزید بر علت شده تا حتی بخشی از متقاضیان خودرو به خرید اتومبیل‌های چینی مبه همراهدرت ورزند که البته این خودروها نیز مشکلات خاص به خود را دارند که پیش از این در قالب گزارشی به آن پرداخته شد.

 متأسفانه، آنچنان که گزارش‌های منعکس شده و شواهد و قرائن موجود نشان می‌دهد برخی از قطعات بی‌کیفیت و قلابی وارداتی در خطوط تولید خودرو، مورد هستفاده قرار می‌گیرد.
رتبه نخست واردات کشور در ۹ ماهه سال ۹۶ به قطعات منفصله خودرو تعلق دارد

آنچنان که گزارش‌های گمرک نشان می‌دهد، در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶، بیشترین میزان واردات به قطعات منفصله خودرو اختصاص داشته هست تا جایی که اخبه همراهر منعکس شده حاکی از رشد بیش از ۱۰۰ درصدی (از حیث ارزش) واردات این اقلام و محصولات هست، وارداتی که ظاهرا در میان آنها، قطعات بی‌کیفیت، اندک و محدود نیست، تا جایی که چندی پیش بهرام شهریاری، عضو انجمن خودرو سازان در ارتبه همراهط به همراه این موضوع در گفتگو به همراه رسانه‌ها، تصریح کرد: مدتی هست شاهد وفور قطعات بی‌کیفیت و تقلبی در به همراهزار هستیم و متأسفانه موضوعی که صنعت خودروسازی را به همراه چالش مضاعف مواجه ساخته به هستفاده خطوط تولید از قطعات وارداتی بی‌کیفیت معطوف می‌شود.

وی می‌افزاید: عمده این قطعات از کشور چین وارد می‌شود و یکی از دلایل تشدید این موضوع (واردات قطعات تقلبی) را به همراهید در عدم نظارت کافی در مبه همراهدی ورودی چنین َاقلامی جستجو کرد.
تکذیب اظهارات عضو انجمن خودرو سازان/قطعات خودروها به همراه کیفیت هستند!

در مقابل برخی افراد همچون محمدرضا نجفی‌منش عضو هیئت مدیره انجمن قطعه‌سازان خودرو، اظهارات شهریاری عضو انجمن خودروسازان، در این خصوص را تکذیب می‌کنند و اینگونه مطرح می‌کنند که به هیچ عنوان، قطعات بی‌کیفیت وارد خطوط تولید خودروسازان داخلی نشده هست.

برخی دیگر نیز اعتقاد دارند در سال‌های گذشته تحریم‌ها به همراهعث اُفتِ کیفیت قطعات شده بوده، احمدرضا رعنایی نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور، به همراه اشاره به موضوع فوق، بیان می‌کند: در حال حاضر، تمامی قطعه‌سازان کیفیت محصولات خود را افزایش داده‌اند.

در نقطه مقابل، علی فراهانی رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن، می‌گوید: اکثریت قریب به اتفاق خودروسازان به واردات قطعات مورد نیاز خود مبه همراهدرت می‌ورزند و در خطوط تولیدی پیچ و مهره‌ها را به هم متصل و تحت عنوان خودروهای داخلی روانه به همراهزار می‌کنند.

وی می‌گوید: این عارضه را در شرایطی شاهد هستیم که در اظهارات برخی مسئولان اینچنین مطرح می‌شد که در دوران پسابرجام، آینده درخشانی در انتظار صنعت قطعه سازی کشور خواهد بود، اما در واقع امر امروز شاهدیم که آینده اقتصادی قطعه سازان و فناوری که انتظار می رفت در دوران پسابرجام از آن برخوردار شوند، نوید بخش و امیدوارکننده نیست.
وفور قطعات بی‌کیفیت، متقاضیان را گمراه و مستاصل کرده هست

رحیم خزائی، از تعمیرکاران(مکانیک‌های فعال) غرب هستان تهران به همراه اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر ویژه برای جلوگیری از واردات چنین اقلام و محصولاتی، گفت: به تبع به همراه توجه به تکثر و تعدد به همراهلای خودرو در کشور، دایره مخاطبه همراهن و متقاضیان این محصولات نیز وسیع و گسترده هست و در شرایطی که یک اتومبیل نیازمند قطعه‌ای خاص می‌شود، متقاضی چاره ای جز تهیه آن نخواهد داشت.

وی افزود: در چنین شرایطی، در مراجعه فرد متقاضی به مراکز توزیع، عرضه محصولات تقلبی و به همراه قیمت به همراهلا، مُسَبب بروز مشکلاتی برای مالکان خودرو می‌شود و بعد از مدت کوتاهی این افراد شاهد بروز نارسایی مجدد در اتومبیلِ خود هستند.

خزائی گفت: تشخیص قطعات تقلبی که در به همراهزار عرضه می‌شود از قطعات اصلی و اورجینال بسیار بسیار دشوار هست و بعضا تعمیرکاران مجرب و به همراه سابقه خودرو را نیز به خطا و اشتبه همراهه می‌اندازد.

این تعمیرکار خودرو، بیان کرد: برخی از این قطعات در قالب و پوشش لوازم یدکی کُرِه ای و غیره به همراه قیمت‌های بسیار به همراهلاتر به فروش می‌رسند، اما به واقع اقلام مذکور همان قطعات بی‌کیفیتی هستند که به همراه سودجویی و کم توجهی عده‌ای وارد به همراهزار و مدار عرضه و فروش می‌شود.

خزائی گفت: انتظار می‌رود سطح نظارت‌ها به میزانی ارتقا پیدا کند که از واردات، عرضه و فروش این محصولات بطور جد جلوگیری شود، زیرا هستمرار این وضعیت زیبنده کشوری همچون ایران نیست و نبه همراهید بی‌تفاوتی و سودجویی برخی افراد، به همراهعث شود نسبت به خودروی داخلی، اعتماد عمومی اینچنین خدشه دار شود.

وی در خصوص مطرح شدنِ موضوعِ هستفاده از قطعات تقلبی در خطوط تولید خودرو گفت: بنده در زمان تولید این خودروها حضور فیزیکی نداشته ام تا به همراه اطمینان از صحت یا عدم درستی این اظهارات حرفی بگویم، اما نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که بروز مشکلات فنی در خودروهای صفر کیلومتر که بسیاری از متقاضیانِ خریدِ اتومبیل آن را تجربه کرده اند، موضوع و اتفاق ساده‌ای نیست و چنین نارسایی‌هایی بر تَشکیک و ایجاد شُبهِه در هستفاده از قطعات بی‌کیفیت در خطوط تولید را مضاعف می‌کند.

منبع: به همراهشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم